Sevdiklerimi En Çok Ben Korurum'' Temalı Sağlık Yarışması
27 Mart 2019


Erken Teşhis, Tedavinin Başarılı Olması İçin Atılan İlk Ve En Önemli Adımdır

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken teşhis, tedavinin başarılı olması için atılan ilk ve en önemli adımdır.

Kanser taraması, kanser belirtisi ve şikâyetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü ve laboratuvar işlemlerini içermektedir. Bakanlığımız rahim ağzı, meme ve bağırsak kanserine yönelik tarama programlarını yürütmekte olup sağlık taramalarınızı Aile Hekimlikleri’ ne, Toplum Sağlığı Merkezleri/İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne ve KETEM’e (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) başvurarak kolayca yaptırabilirsiniz.

Sevdiklerimi En Çok Ben Korurum temasıyla 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin 1. Derece yakınlarını ve akrabalarını sağlık taramalarına yönlendirecekleri bir yarışma başlamıştır.

  • Yarışma 19 Şubat- 13 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.
  • Yarışma kapsamında öğrencilerimiz, sağlık Taraması için 30-65 yaş arası kadınları Rahim Ağzı Kanseri taramasına ve 50-70 yaş arası kadın ve erkekleri Bağırsak Kanseri taramasına yönlendirecektir.
  • Öğrencilerimiz kendilerine verilmiş olan koçanı doldurarak, yaş aralığında taramaya uygun olan kişileri koçanın bir nüshasıyla beraber Sağlık Evine, Toplum Sağlığı Merkezine/İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Aile Hekimlerine veya KETEM birimine yönlendirecektir.
  • Yönlendirilen kişilerin taramalarını yaptırmaları öğrencilerimize puan kazandıracaktır.
  • Toplam puanı en yüksek olan öğrencilerimize yapılacak olan tören ile hediyeleri verilecektir.

Öğrencilerimiz tarafından taramalara yönlendirilen vatandaşlarımızı bekliyoruz.

Sağlığınız bizim için önemli.